Drop

Spørgsmål:

Bold uspillelig. ( i busk).Dropper ved at gå tilbage i lige linie bold-flag. Da jeg skulle til at slå , opdager jeg bold låg uheldigt, høje buske og træer meget tæt på foran og at jeg kunne være gået meget længere tilbage i linien bold-flag og dermed fået buskerne og træerne på bedre afstand. Spillede bolden som den låg, men kunne jeg -uden yderliger straf- ha droppet om ved at gå længere tilbage?.


Skrevet af ulla
Svar:

Hej Ulla

Når en bold er droppet, er det bolden i spil.

Regel 20-2 beskriver de situationer, hvor man må droppe om uden straf. Det må man, hvis den droppede bold ender nærmere flaget end den oprindelige bold, hvis den droppede bold triller mere end 2 køllelængder væk, eller hvis den droppede bold triller fra "through the green" ned i en hazard.

Da ingen af disse muligheder tilsyneladende var aktuelle, må svaret på dit spørgsmål være: Nej.

Mvh

Lars


Stil dit eget spørgsmål:

Emne: Emne skal udfyldes.
Spørgsmål: Feltet skal udfyldes.
Dit navn:
Din e-mail (vises ikke): Feltet skal udfyldes.Ugyldigt format.
Skriv teksten i billedet:

Træer og unormale baneforhold Læs mere >
Tættest på hul Læs mere >
En situation der opstod onsdag i eventyrugen. Læs mere >
slag til rangebold Læs mere >
Uspillelig bold Læs mere >
Smartphones igen igen Læs mere >
Bold i vandet Læs mere >
Uspillelig bold Læs mere >
Out of bounds Læs mere >
Fjernelse af græs fra bold efter prøvesving. Læs mere >
Prøve sving på teestedet. Læs mere >
Out of Bounds Læs mere >
Bold skjult i sandet i bunker Læs mere >
Afstandsmåling Iphone Læs mere >
Forkert bold? Læs mere >
Greensome - provisorisk bold Læs mere >
Vintergreens Læs mere >
'Nærmest hullet' - opmåling Læs mere >
Provisoriske bolde (syd 4) Læs mere >
Dropperegler (nord 7) Læs mere >




Odense Eventyr Golf - Falen 227 - 5250 Odense SV - Tlf. 6565 2020 - E-mail info@oegc.dk
Privatlivspolitik