Prøve sving på teestedet.

Spørgsmål:

Bliver man tildelt straf, hvis man laver prøvesving på teestedet på Odense Eventyr golf???


Skrevet af Lone Drud
Svar:

Nej, det gør du ikke, men for at skåne teestederne bør det undgåes. Det er en ordensregel i nogle klubber, men du kan ikke få tildelt straffeslag for det. 

 

Reglerne siger
ETIKETTE: Forebyggelse at unødig skade
KONKLUSION : Straf for overtrædelse, ingen, MEN
Hvis en spiller vedvarende tilsidesætter disse retningslinier under en runde kan en spiller diskvalificeres efter regel 33-7
 


Stil dit eget spørgsmål:

Emne: Emne skal udfyldes.
Spørgsmål: Feltet skal udfyldes.
Dit navn:
Din e-mail (vises ikke): Feltet skal udfyldes.Ugyldigt format.
Skriv teksten i billedet:

Træer og unormale baneforhold Læs mere >
Tættest på hul Læs mere >
Drop Læs mere >
En situation der opstod onsdag i eventyrugen. Læs mere >
slag til rangebold Læs mere >
Uspillelig bold Læs mere >
Smartphones igen igen Læs mere >
Bold i vandet Læs mere >
Uspillelig bold Læs mere >
Out of bounds Læs mere >
Fjernelse af græs fra bold efter prøvesving. Læs mere >
Out of Bounds Læs mere >
Bold skjult i sandet i bunker Læs mere >
Afstandsmåling Iphone Læs mere >
Forkert bold? Læs mere >
Greensome - provisorisk bold Læs mere >
Vintergreens Læs mere >
'Nærmest hullet' - opmåling Læs mere >
Provisoriske bolde (syd 4) Læs mere >
Dropperegler (nord 7) Læs mere >




Odense Eventyr Golf - Falen 227 - 5250 Odense SV - Tlf. 6565 2020 - E-mail info@oegc.dk
Privatlivspolitik