Uspillelig bold

Spørgsmål:

Spiller slår ud fra tee stedet som er placeret på en rampe/bro hvor der er vand omkring.
Bolden lander i brinken ca 4 meter fremme og kan ses. Spilleren går ned fra rampen hen til sin bold og erklærer den uspillelig. Der er vand imellem brinken og til rampen så man kan kun gå op til tee stedet igen og så er spørgsmålet skal den droppes på tee stedet eller må man tee bolden op igen, det bliver ikke nævnt noget om ny bold..?.


Skrevet af Peer hansen
Svar:

En spiller må dømme sin bold uspillelig hvor som helst på banen,

undtaget i en vandhazard  & derefter evt.  gå frem efter Regel 27-1 (Slag og afstand).

Er sidste slag foretaget på teestedet, må bolden tee's op igen. se Regel 20-5/a

 

 


Stil dit eget spørgsmål:

Emne: Emne skal udfyldes.
Spørgsmål: Feltet skal udfyldes.
Dit navn:
Din e-mail (vises ikke): Feltet skal udfyldes.Ugyldigt format.
Skriv teksten i billedet:

Træer og unormale baneforhold Læs mere >
Tættest på hul Læs mere >
Drop Læs mere >
En situation der opstod onsdag i eventyrugen. Læs mere >
slag til rangebold Læs mere >
Smartphones igen igen Læs mere >
Bold i vandet Læs mere >
Uspillelig bold Læs mere >
Out of bounds Læs mere >
Fjernelse af græs fra bold efter prøvesving. Læs mere >
Prøve sving på teestedet. Læs mere >
Out of Bounds Læs mere >
Bold skjult i sandet i bunker Læs mere >
Afstandsmåling Iphone Læs mere >
Forkert bold? Læs mere >
Greensome - provisorisk bold Læs mere >
Vintergreens Læs mere >
'Nærmest hullet' - opmåling Læs mere >
Provisoriske bolde (syd 4) Læs mere >
Dropperegler (nord 7) Læs mere >




Odense Eventyr Golf - Falen 227 - 5250 Odense SV - Tlf. 6565 2020 - E-mail info@oegc.dk
Privatlivspolitik